Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací zde

Kalkulačka | Finmarket.cz

Co je to fixace hypotéky?

Fixace úrokové sazby vám garantuje, že po smluvně stanovenou dobu se nebude měnit výše úroků. Je to obrana proti výkyvům na trhu, které by mohly mít negativní dopad na výši splátek. Pokud tedy k takovým změnám na trhu dojde, klient nemusí mít žádné obavy.

Druhy fixačních období

České věřitelské společnosti, ať už z bankovní či nebankovní sféry, nabízejí svým klientům několikeré možnosti fixace úrokové sazby. Úrokovou sazbu lze zmrazit na dobu jedno roku, tří a pěti let. Tyto tři varianty patří mezi tradiční lhůty pro fixaci úrokové sazby. V nabídkách lze také zaznamenat i další fixaci, u které však není přesně stanoveno, po jak dlouhou dobu se úroky nemění.

Variabilní úroková sazba

Výrazně odlišným druhem fixace úrokové sazby je takzvaná variabilní úroková sazba. Jedná se o takzvanou variabilní úrokovou sazbu. Ta, na rozdíl od ostatních, není fixována na delší období (např. 5 let), ale její hodnota se mění každý měsíc. Podle statistických údajů zabírají hypotéky s variabilní úrokovou sazbou přibližně 7 % z trhu. Zajímavá jsou i čísla hypoték s pevně stanoveným fixačním obdobím. Jednoroční fixační období patří 4 % trhu, tříleté fixace zabírají 44 % a pětileté jen o jedno procento méně. Zbytek trhu (cca 2%) náleží hypotékám s ostatními délkami fixačního období.


Konec fixačního období

Konec fixačního období představuje čas, kdy vám banka zašle nabídku s novou úrokovou sazbou. Pokud se stane, že navržené úroky klientovi nevyhovují, má v tuto dobu jedinečnou možnost bez výrazných postihů provést refinancování hypotéky novým úvěrem, u kterého si vyjedná nové a zpravidla výhodnější podmínky. Kromě přijatelnějších úroků si například do nové smlouvy nezahrne pojištění hypotéky, které nevyužívá a zbytečně mu navyšuje úvěr. Kdyby se k podobnému kroku uchýlil během fixačního období, velmi pravděpodobně by byl stávající bankou sankciován nepříjemnými pokutami a penály.