Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací zde

Kalkulačka | Finmarket.cz

Jak si vybrat nejvýhodnější půjčku?

Vybrat si na širokém trhu úvěrových produktů ten nejvýhodnější, je zpravidla velmi obtížné. Zájemce o půjčku se musí mít na pozoru, jestli náhodou neoslovuje nespolehlivou nebo dokonce podvodnou firmu. Každou nabídku musí pročíst několikrát odshora dolů a stejně bude pociťovat úzkost, že zvolil špatně. Zde je tedy několik užitečných rad, jak při volbě nejvýhodnější půjčky postupovat.

Při výběru nejvýhodnější půjčky je třeba zohledňovat mnohem více faktorů, než jen výši měsíční splátky, či úrokové sazby. Důkladnému rozboru je třeba podrobit i ostatní parametry vybrané půjčky. Důležité je dávat si pozor na různé doplňkové poplatky, například za pojištění úvěru proti neschopnosti splácet. Nemalé poplatky vyžaduje řada věřitelů za sjednání a správu půjčky. Zpoplatněn bývá i převod peněz na klientův vlastní účet, nebo si banka počítá poplatky za zřízení a vedení účtu u její pobočky (platí pro společnosti, které pro udělení půjčky vyžadují zřízení běžného účtu u jejich banky). Těmto nákladům navyšujícím úvěr se říká Roční procentuální sazba nákladů. Vyjadřuje se v procentech, čím je sazba RPSN nižší, tím je půjčka levnější. Očím zákazníka by neměly uniknout ani podmínky předčasného splácení, které bývá u celé řady věřitelských společností sankciováno velmi nepříjemnými poplatky, které by ještě více zdražily dříve výhodnou půjčku. Podmínky předčasného splacení jsou důležité i u jiných úvěrů. Velmi podstatné jsou tyto informace pro klienta zajímajícího se o konsolidaci. Jelikož princip této bankovní operace tkví v předčasném splacení několika půjček, mohlo by mít přehlížení podmínek předčasného splacení pro klienta neblahé následky.


Nejlepší půjčky na trhu

Nejlepší nebankovní půjčka se hledá díky obrovskému množství věřitelů velmi obtížně, a záleží také na požadavcích a situaci klienta. Například společnost Cetelem, která je na seznamu Solusu a využívá tak úvěrového registru k prověřování klientů, se asi nebude zamlouvat dlužníkům, kteří měli v minulosti problémy se splácením. Na druhou stranu se tato nebankovní společnost může pochlubit solidními podmínkami úvěrové smlouvy. V Cetelem si například nepočítají žádné poplatky za vedení půjčky a řádně platící klienty odměňují bonusovými výhodami. Naproti tomu rychlá půjčka firmy Ferratum je snadno dostupná a lze s ní během chvíle získat menší úvěr s kratší dobou splatnosti. Nelze s určitostí říct, která nebankovní půjčka je nejvýhodnější, protože každý klient má jiné potřeby, ale názornou představu si lze vytvořit. Je však bezpodmínečně nutné sledovat veškeré parametry vybrané půjčky.

Podobně složité je i rozhodování, která je nejvýhodnější hypotéka. Vyplatí se sledovat úrokovou sazbu a délku její fixace. Čím nižší úrok, tím hypotéka výhodnější. Ani volba nejlevnější konsolidace půjček není jednoduchá. Záleží na aktuálním statusu klienta. U České spořitelny lze splácet konsolidaci až po dobu 96 měsíců a ke sloučení úvěrů není vyžadována přítomnost ručitele. GE Money Bank zase nabízí svým svěřencům rozšíření úvěru, přičemž získané prostředky jdou použít na libovolný účel.