Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací zde

Kalkulačka | Finmarket.cz

Povinné ručení podle obsahu a výkonu motoru

Platíte povinné ručení a chcete vědět, podle čeho se určuje jeho cena? Zajímá vás, jakým způsobem můžete ovlivnit výši částky splatné za povinné ručení? Odpovědi na tyto otázky dostanete na následujících řádcích.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení?

Na konečné částce povinného ručení, kterou musí vlastník vozidla uhradit, ovlivňuje hned několik skutečností. Obecně by se daly rozdělit na faktory týkající se vozidla a na faktory vztahující se k osobě majitele dopravního prostředku.

Věnujme pozornost nejprve faktorům týkajících se vozidla. Výši pojistného povinné ručení přímo ovlivňuje fyzický stav vozidla a jeho stáří. Starý a dlouhodobě užívaný automobil je pro pojišťovnu větším rizikem než zbrusu nový vůz. Je tedy pochopitelné, že částka účtovaná za starší vozidlo bude vyšší než u nového. Společnosti nabízející povinné ručení posuzují cenu za své služby také podle rz, neboli podle registrační značky.


Běžnou praxí většiny firem je také odvozovat povinné ručení podle objemu motoru. Další metodou je posuzování vozidla podle výkonu motoru. Jednotkou, ve které se uvádí výkon motoru, je kilowatt (zkratka kW). Většina pojišťoven poskytujících povinné ručení zohledňuje i stáří vozu, počet najetých kilometrů a vůbec celkový fyzický stav vozidla.

Cenu povinného ručení ovlivňujete i vy

Kromě pojištěného vozidla má na výslednou cenu povinného ručení vliv i sám majitel vozidla. Výše ceny se může odvíjet od jeho věku, místa bydliště a hlavně je důležitý počet měsíců najetých bez zaviněné dopravní nehody. Zodpovědní a bez nehody jezdící řidiči mají oproti ostatním výhodu v podobě bonusů. Díky nim mohou v extrémním případě snížit cenu povinného ručení až o 60 %. Na takovéto dovedností bonusy se však nelze spoléhat. Cenová politika firem nabízející povinné ručení se liší případ od případu. Každý společnost přikládá různým faktorům jinou váhu, což se pak přirozeně odráží na výsledné sumě.