Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookies.

Následující volbou souhlasíte s využíváním cookies a použití údajů o vašem chování na webu pro zobrazení cílené reklamy.

Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoliv vypnout nebo upravit.

Více informací zde

Kalkulačka | Finmarket.cz

Převzetí hypotéky

Věděli jste, že svůj hypoteční úvěr můžete přesunout z jednoho finančního institutu do druhého? Znáte možnosti prodeje nemovitosti zatížené hypotékou? Chcete vědět, co všechno musíte při přesouvání hypotečního úvěru splňovat? Odpovědi na tyto otázky najdete na následujících řádcích.

Refinancování hypotéky

Zaměřme nyní pozornost na bankovní operaci, která se nazývá refinancování hypotéky. Jedná se o proces, kdy se hypotéka u stávajícího finančního institutu splácí novým hypotečním úvěrem, který zpravidla nabízí klientovi nové a především výhodnější podmínky splácení. Například příznivější úrokovou sazbu. Refinancování hypotéky je produkt, který se nejčastěji nachází v nabídkách služeb bankovních společností. Ale na finančním trhu se pohybuje také značné množství nebankovních věřitelských firem, které refinancování rovněž nabízejí.

Výhodou refinancování je možnost získat výhodnější podmínky pro svou hypotéku. Je ale důležité toto rozhodnutí správně načasovat. Ideálně po skončení fixace úrokové sazby, kdy klientovi nehrozí žádné postihy. S pomocí refinancování může dlužník docílit například prodloužení doby splatnosti, může odložit některé měsíční splátky, nebo v případě že má pohromadě větší obnos peněz, může část hypotečního úvěru uhradit předčasně. Vše záleží na tom, u jaké společnosti hypotéku refinancuje, a na jakých podmínkách se s novým věřitelem dohodne.


Prodej domu s hypotékou

Současná situace na trhu s nemovitostmi je taková, že lze prodat i byt nebo rodinný dům, který je zatížen hypotečním úvěrem. Ovšem aby byl možný prodej domu s hypotékou, musí být splněny určité podmínky. Během této obchodní transakce totiž nedochází k vyřízení nové hypotéky s nabyvatelem dané nemovitosti. Hypoteční úvěr se pouze přesune z jedné osoby na druhou. Kupec nemovitosti musí bezpodmínečně splňovat veškeré podmínky stanovené bankou, které platily pro prodávajícího. Příjemnou zprávou je, že během přenechání hypotéky zpravidla není nutné provádět další odhady nemovitostí apod. Povětšinou se banky spokojí s doložení příjmu a zkontrolují si solventnost svého nového klienta. Vyřízení převzetí hypotečního úvěru bývá často rychlejší než samotné sjednání původní hypotéky. Na závěr je třeba dodat, že prodej bytu s hypotékou bývá obvykle mnohem jednodušší než prodej rodinného domu, ke kterému se váže hypoteční úvěr.